wtorek, 19 maja 2015

Magiczna noc bibliotek

Fot. Marcin Piotr Oleksa 

Biblioteka sama w sobie jest miejscem magicznym, wypełnionym niewypowiedzianymi słowami, ukrytymi na kartkach książek mających moc przemiany życia. To miejsce, które otula spokojem i przyjaznym ciepłem, płynącym z serdeczności Bibliotekarzy i z półek, na których odpoczywają zmęczone wędrówką powieści i opowiadania, biografie i opowiastki, zebrane na szeleszczących kartkach dających obietnicę. 
Kiedy ta biblioteczna przestrzeń otwiera się dla czytelnika, magia intensyfikuje się, a zaciekawione słowa wychodzą z kart opasłych tomów i wplatają w ludzkie historie.
8 maja lubelskie biblioteki świętowały swoją noc, a ja wraz z Gabrysią Kotas, miałyśmy zaszczyt zaczarować słuchaczy w Filii nr 31, przy ul. Nałkowskich 104a w Lublinie, otoczonej opiekuńczymi skrzydłami pani Agnieszki Pawlak-Dziaduch. Tej nocy - tak jak w życiu - proza splotła się z poezją, a tkacz, starannie układający nitki codzienności, dodał do niej odrobinę refleksji i blask, którego często w życiu nie dostrzegamy, zapędzeni za sprawami, które zaprzątają myśli i wypełniają powszedniość. 
Tej nocy razem z Gabrysią, zatrzymałyśmy się na skomplikowanym ludzkim wnętrzu, o którym obie - każda na swój sposób, piszemy, i starałyśmy się wydobyć z ludzi, którzy nam towarzyszyli to, co najlepsze. Tej nocy również uwolniłyśmy marzenia, które wypowiedziane, nabierają szczególnej mocy spełnienia, i które Gabrysia tak pięknie spisała wierszem, dając każdemu z nas tam obecnych, nadzieję na ich realizację: KLIK

Proza i poezja splecione ze sobą jednego wieczoru...
... i przyjaźń, która zaczęła się od słowa...
... a słowa ułożyły się w historię spisaną wierszem i prozą
Gabrysia Kotas - Codzienna Poetka

Nastrój wieczorowej pory i cisza majowego wieczory sprzyjały zajrzeniu poza to, co zwyczajne, i poruszeniu czułych strun, które obecne są w duszy każdego człowieka. W ciągu tych godzin dobre słowo rozgościło się pomiędzy słuchaczami, codzienna poezja przysiadła w kąciku, a proza wyszła przez otwarte na świat drzwi, aby nazbierać fragmentów życia toczącego się swoim utartym torem. Potem, z mozaiki tych urwanych strzępków, ułoży się historia tak prawdziwa, jak życie człowieka, wypełniona ludzkimi dylematami, pragnieniami, rozterkami; w której każdy - podobnie jak w wierszach Gabrysi, odnajdzie kawałek swojego życia, przefiltrowanego piórem. 
W wieczorną ciszę czarowaną słowami pięknie wkomponował się majowy chrabąszcz, który zaciekawiony i przyciągnięty magią tego miejsca, wleciał przez otwarte okno, aktywnie uczestnicząc w dyskusji i opowiadając o swoich marzeniach, do których przecież chrabąszcz też ma prawo. 

Magia biblioteki w majową noc i nić marzeń splatana wraz ze Słuchaczami
Ludzie, bez których książki nie miałyby mocy - Czytelnicy
Zasłuchanie i refleksja 
Chwil, gdy uśmiech pojawiał się na twarzach, było na tym spotkaniu wiele
Sprowokowane marzenia zaczęły wychodzić z serc...
... i wypowiedziane...
... nabrały mocy spełnienia

W noc bibliotek nie mogło zabraknąć przy nas Eulalii, Bogusi, Heleny i Jadzi, które wiernie towarzyszą mi w każdym spotkaniu z Czytelnikami, zwiedzając wraz ze mną polskie miasta i miasteczka. W Filii nr 31 poczuły się bardzo dobrze, wciągając Czytelników w życie, które celebrują. W odczytanych na role fragmentach moje bohaterki ożyły, a każda z aktorek doskonale wydobyła ich charakter. Szczególny ukłon kieruję w stronę pani Doroty - rewelacyjnej w roli Jadzi, zamkniętej w kapsule borowinowej, oraz pani Olgi, która od razu wczuła się w skomplikowany charakter Eulalii :) Pani Małgosia Ratyna natomiast sprawiła, że fragmenty zarówno "Czwartkowych obiadów", jak i najnowszej książki, nad którą obecnie intensywnie pracuję, i która po raz pierwszy wybrzmiała właśnie tu, w lubelskiej Filii nr 31, wciągnęły i przemówiły do wyobraźni Czytelników, podsyconej doskonałą interpretacją pani Małgosi, za którą serdecznie dziękuję! 

Interpretacja pani Małgosi zaczarowała każdego z nas 
Moje artystki wciąż na walizkach:)
Na spotkaniach najpiękniejszy jest dialog, jaki Autor nawiązuje z Czytelnikami
... i panująca atmosfera, która sprzyja dobremu spotkaniu

Dziękuję również wyjątkowym Czytelnikom, którzy przybyli na to wieczorne spotkanie ze słowem, a mocny uścisk i piękne podziękowania składam Milenie, która pomimo nocnej podróży za kierownicą do Warszawy, spędziła ze mną te godziny, bo były dla niej równie ważne jak dla mnie. Milenko - dziękuję i ogromnie doceniam to, że byłaś! 
Pani Agnieszce Pawlak-Dziaduch dziękuję za kolejne otworzenie dla mnie drzwi swojej - bliskiej mojemu sercu - Biblioteki, i za przygotowanie magii tego spotkania, do której swoją szczyptę dodały pani Dorota i Olga, oraz ja z Gabrysią :) 

Wierni Czytelnicy i oddani Słuchacze:) 
Gospodyni magicznej nocy, pani Agnieszka Pawlak-Dziaduch

Noc Bibliotek to taki wyjątkowy czas w roku, gdy książki przemawiają, dając się usłyszeć; poezja wplątuje się w zwyczajny dzień, a Biblioteka nie zamyka swoich drzwi wieczorem, ale daje Czytelnikowi podpatrzeć, co się dzieje w jej wnętrzu po zmroku, kiedy słowa zaczynają żyć, wychodząc poza granice wytyczone przez biblioteki, odnajdując drogę do ludzkich domów i serc, w których znajdują swoje miejsce. 
Monika A. Oleksa 

Gabrysia zaczarowała noc bibliotek słowami swoich wierszy
Te chwile są najintymniejsze i bardzo osobiste
Tak zaczęło się spełnianie naszych marzeń:) 

10 komentarzy:

 1. Odpowiedzi
  1. Kochana Tęczowa Duszo, obiecuję Ci, że zrobię wszystko, abyś mogła być ze mną na takim spotkaniu!
   Przytulam Cię bardzo mocno!
   M.

   Usuń
 2. Piękne było to spotkanie i wierzę w to, że zebrane marzenia, które w wierszu utrwaliłam i zapisałam prędzej, czy później się spełnią.
  Kartka, na której je spisywałam, została zachowana jako dowód " w sprawie" ewentualnych reklamacji ;)
  A swoją drogą to bardzo chciałabym się kiedyś dowiedzieć, jaką moc ma słowo wierszem spisane. I mam nadzieję, że kiedy już marzenia się spełnią - dowiem się o tym pierwsza :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gabrysiu, Czarodziejko kochana, Twoje marzenia już zaczęły się spełniać! Film, który ma być w Cannes co prawda tam jeszcze nie dotarł, ale na festiwal filmów w Warszawie już się dostał:))) Więc ten Nobel też już powoli nadchodzi... :D
   A kartkę zachowaj, może być kiedyś cenna!
   Przytulam mocno w podróży! Wracaj już...
   M.

   Usuń
 3. Trzymam kciuki za to Gabrielo :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja również! Gabrysia ma w sobie coś z dobrej Czarodziejki:)

   Usuń
 4. noc bibliotek, cudna sprawa....
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj, cudna, Różowa Chmurko, cudna i magiczna... Dobre wspomnienia pozostają na długo i dają motywację do dalszej pracy!
   Pozdrawiam serdecznie:)
   M.

   Usuń
 5. Piękna inicjatywa, chyba cała Polska bierze z Was przykład (-: Rzeczywiście jedyne słowo jakie mi przychodzi na myśl, to magicznie (-: Poza tym bardzo się cieszę z tej intensywnej pracy nad nową książką (-: Pozdrawiam serdecznie Renata

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Praca trwa, chociaż i tak mam już poślizg... Spotkanie było magiczne, ale u pani Agnieszki Pawlak-Dziaduch tak jest za każdym razem:)
   Zbliża się koniec roku szkolnego, więc w tym roku naszego spotkania już nie odpuszczę!
   Pozdrawiam bardzo cieplutko :-)
   M.

   Usuń