W lustrze czasu

Fot. Marcin Piotr Oleksa - Szopka w Nałęczowie

Uwięzione w czasoprzestrzeni chwile i zdarzenia; wplecione w dni codzienności dobre uczynki i zaniedbania; odliczane minutami i godzinami ludzkie istnienie. Kolejny raz Rok zatoczył koło i koniec połączył z początkiem. Czas przegląda się w lustrze, zadziwiony swoim odbiciem. W wygładzonym spokojem zwierciadle czas daje sobie czas, aby poukładać rozsypane kawałki życia biegnącego wciąż przed siebie, bez tchu i chwili odpoczynku. Jak ziarenka piasku w klepsydrze, tak w życiu człowieka przesypują się drobne sprawy i wielkie, ważne wydarzenia, splatając się ze sobą w odświętności i codzienności, i zabarwiając szare dni pastelowymi kolorami prostej radości życia. 
1 stycznia, który jest umownym początkiem każdego Nowego Roku, dostajemy kolejne szanse na przemienianie swojego życia oraz czas, który jest najbardziej cennym prezentem, ofiarowanym każdemu z osobna. Ten czas można wykorzystać lub zmarnować; można pozwolić, aby przeciekł przez palce, albo upłynął, przynosząc poczucie dobrze wypełnionych obowiązków i świadomość, że wykorzystaliśmy dane nam dni przekazując komuś dobrą nadzieję, dzieląc się sobą i tym co w nas najlepsze. Czas zamknięty w latach, miesiącach, tygodniach, dniach i godzinach. Powinniśmy go mądrze wykorzystać, bo nie dostaniemy dodatkowych dni za te zignorowane, i nie każdy z nas będzie miał kolejną okazję wykorzystać szanse i sposobności, które gdzieś po drodze się pojawiły, ale my, w tym skupieniu na rzeczach nieistotnych, po prostu je przegapiliśmy, przechodząc obok nich obojętnie. 
Nowy Rok przychodzi do człowieka z całym swym bogactwem, przynosząc w darze czas, ofiarowany ludziom. W przejrzystym lustrze widzi migawki dni, które upłynęły i białą kartkę tych, które dopiero przed nami. To my ją zapisujemy, zostawiając po sobie ślad w czyjejś pamięci, czyimś życiu, czyimś domu i wszędzie tam, gdzie zostajemy posłani. To my zapisujemy te osobiste kartki własnych kalendarzy drobnym pismem lub kolorowymi obrazkami, i od każdego z nas indywidualnie zależy, jaka ta kartka będzie - starannie zapełniona i zapisana w pamięci jako dobre wspomnienie, do którego z radością się wraca; zabazgrana byle jak ot, aby tylko coś na niej było, i aby już przewrócić ją, ukryć i przejść do następnej; czy po prostu pusta. To nieprawda, że rzeczy dzieją się same i że nie mamy wpływu na swoje życie. Tak jak od nas zależy, jak zakończymy nawet najgorzej zaczęty dzień i z jaką myślą położymy się spać, nawet przygnieceni ogromnym ciężarem problemów, jakiego każdy człowiek w życiu doświadcza; tak i sami jesteśmy w stanie wziąć swoje życie we własne ręce i postarać się zrobić choć tyle, aby w każdym dniu dostrzec chociaż jeden drobny promyk słońca, przynoszący małą chwilę radości. Drobnymi kroczkami w dobrym kierunku, choćby droga była kręta, wyboista i pod górkę. 
"Wyrzuć, czego za dużo, i nieś tylko tyle,
ile zdołasz udźwignąć."Arystyp
W zachłanności na życie poszukuj tych dobrych zdarzeń i momentów, dzięki którym sprawisz, że ktoś się uśmiechnie, uwierzy w siebie, spojrzy na swoje życie inaczej i doceni coś, czego do tej pory nie dostrzegał. Jeżeli odkryjesz, jak piękne jest życie pomimo trudnych i bolesnych chwil oraz przeciwności losu, dziel się tą prawdą z innymi i nie zatrzymuj jej dla siebie. Nie czyń  drugiemu, co tobie niemiłe i wsłuchaj się w słowa św. Pawła Apostoła: "Nikomu nie bądźcie nic dłużni, poza wzajemną miłością." Wypełniając w ten sposób swoje dni i zapisując choć jedną dobrą chwilą i życzliwością wobec kogoś puste kartki w kalendarzu życia, w lustrze czasu, przed którym kiedyś staniesz, zobaczysz światło jakie zostawisz w innych swoją cichą, piękną obecnością. 

"Niech cię Pan błogosławi i strzeże. 
Niech Pan rozpromieni oblicze swe nad tobą, niech cię obdarzy swą łaską. 
Niech zwróci ku tobie oblicze swoje i niech cię obdarzy pokojem".  (Lb 6, 24-26) 

Życzę Ci dobrego, błogosławionego roku. Życzę wiary w to, że na końcu drogi zawsze jest światło i że każde trudne doświadczenie ma sens i dokądś prowadzi. Życzę, abyś potrafił(a) zaufać swojemu sercu, które poprowadzi cię tam, gdzie być powinieneś. Życzę nieustannego zachwytu życiem i wypełniania pustych kartek kalendarza dobrem, które wraca pomnożone. Życzę pokoju serca, zdrowia i sił do wszystkich podjętych zamierzeń, oraz bliskości choć jednego człowieka, który patrząc na nas z serdecznym uśmiechem wypowie te błogosławione słowa: "Dobrze, że jesteś!"
Monika A. Oleksa 

Fot. Marcin Piotr Oleksa 

Komentarze

 1. Kochana Moniczko, dziękuję za te cudne słowa na początku Nowego Roku. To już trzeci rok mojego życia rozpoczęty z Tobą. Dziękuję Bogu i moim Aniołom, że stałaś się światełkiem na mojej drodze życia i wywróciłaś je do góry nogami.
  Odkąd Ciebie poznałam nic już nie jest takie jak było kiedyś, zmieniłaś w moim życiu tak wiele, a kartki moich kalendarzy zaczęły zapełniać się w tempie błyskawicznym:)
  Dziękuję - że jesteś i życzę aby Tobie i całej Twojej Rodzince Pan Bóg błogosławił w każdej minucie tego Nowego Roku.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gabrysiu, wierzę, że Pan Bóg kieruje naszymi ścieżkami i stawia na drodze naszego życia ludzi, dzięki którym zostajemy obdarowani i ubogaceni. Wyciągnęłam do Ciebie rękę z zaproszeniem, a Ty jej nie odtrąciłaś, tylko przyjęłaś i tak pięknie weszłaś w moje życie, stając się Czarodziejką mojej codzienności, zamieniając ją w odświętność.
   Tobie też, kochana Gabrysiu, dziękuję za to, że jesteś tuż obok, bez względu na wszystko i pomimo wszystko:)
   M.

   Usuń
 2. Błogosławieństwo z Księgi Liczb to najpiękniejsze z możliwych życzenia na Nowy Rok! I Pani też tego życzę! Dobrze tu być (-; Pozdrawiam serdecznie Renata
  P. S. Nowy Rok chyba w nowej szacie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nowy Rok w nowej szacie i z nową nadzieją. Wiele planów i marzeń, i dużo wiary w to, że się spełnią!
   Pani Reniu, jest Pani tu ze mną już ponad rok, i za każdą obecność - z serca dziękuję, życząc Pani i bliskim tego Bożego błogosławieństwa i obfitości łask potrzebnych na każdy dzień.
   Pozdrawiam bardzo ciepło, jak zawsze:-)
   M.

   Usuń
 3. Moja ukochano Autorko!! Żeby nowy rok był wspaniałym :*

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kasiu, jak pięknie dostać takie życzenia... Z serca dziękuję! To dla mnie prawdziwa przyjemność i zaszczyt mieć takich Czytelników! Naprawdę to doceniam!
   Życzę, aby ten rok był dla Ciebie wyjątkowy...
   Pozdrawiam bardzo serdecznie:)
   M.

   Usuń
 4. Moniko-dziękuję za dobre słowa ....na początku Nowego Roku,który mam nadzieję będzie lepszy,bardziej owocny od poprzedniego....Dla mnie rok 2014 był rokiem życzliwym....w tym roku zostałam szczęśliwą.....wolną osobą (emerytka).Niektórzy przedstawiali mi scenariusz,że będę...się nudzić....będę żałować ,że już nie pracuję....tak jak wcześniej tak i teraz nie rozumiem ich.......Moniko-bardzo się cieszę ,że możemy "pogawędzić" w taki sposób .....i życzę dla Ciebie i Twoich Bliskich na cały 2015 rok Bożego błogosławieństwa......zdrowia ,a z resztą dasz sobie radę....

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Grażynko, dzielę się dobrymi słowami, bo wiem, że warto. Przeczytałam ostatnio, że jedną z pierwszych cech, jakie Bóg objawił człowiekowi, jest Jego "błogosławioność", czyli pragnienie mówienia o nim - człowieku właśnie - dobrze. Kiedy sami błogosławimy innych, czyli wypowiadamy o nich i do nich dobre słowa, to jesteśmy bardzo podobni do Boga, który przecież stworzył człowieka na swój obraz i podobieństwo, a po drugie - powierzamy ich Bożej opiece.
   Dlatego bardzo lubię te słowa z Księgi Liczb i chętnie się nimi dzielę, wypowiadając je do ludzi, którzy choćby poprzez zajrzenie tu, zostaną nimi obdarowani.
   2014 rok był bardzo trudny dla mojej rodziny, i chociaż było w nim wiele radosnych chwil i cudnych spotkań, to jednak mocno go odczuliśmy. Ale wierzę w to, że Nowy Rok będzie dobry.
   Grażynko, Tobie i Twoim bliskim, życzę pięknego, wyjątkowego roku!
   M.

   Usuń
 5. Twoje życzenia są piękne....Tak się cieszę, że znalazłam Ciebie...
  Niech ten rok 2015 będzie dla Ciebie i Twojej rodziny rokiem wyjątkowym...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Maretko, ja także ogromnie się cieszę z tego, że się spotkałyśmy i wierzę, że nie przypadkowo...
   Tobie też, Maretko, życzę, aby ten Nowy Rok przyniósł Tobie i Twoim bliskim, dobre chwile,i aby był naprawdę dobry i błogosławiony!
   Przytulam Cię mocno!
   M.

   Usuń
 6. Dobra, radości, spełnienia marzeń, realizacji marzeń i zdrowia życzy Monika:)))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moniczko, wiele dobra, szczęśliwych dni i słonecznych promyków losu w tym Nowym 2015 Roku!
   M.

   Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Podaj dalej

Otwock - miasteczkiem Pana Andersena: spotkanie autorskie

Nadmorskie spotkania autorskie