Kobietą jesteś...

Fot. Marcin Piotr Oleksa  

Otwierasz oczy i witasz nowy dzień westchnieniem. Dokąd biegnie pierwsza Twoja myśl? O kogo od świtu się zamartwiasz, kogo obejmujesz swoją modlitwą i za kogo chciałabyś porozwiązywać wszystkie supły, powiązane na drodze pospiesznej, ziemskiej wędrówki? Czy zdajesz sobie sprawę z tego, że wraz z Tobą budzi się piękno i wrażliwość, którą nosisz w sobie? I wraz z Tobą w ten podejmowany od nowa dzień, wchodzą te nieuchwytne szczegóły, które zostawiasz za sobą jak zapach towarzyszących Ci perfum - Twoje ciepło, które czują ci, przy których się zatrzymujesz; delikatność, krusząca oziębłość; pewność i niezmienność, którą dajesz najbliższym, i te tylko Tobie właściwe cechy, wyróżniające Cię spośród wszystkich istot i sprawiające, że naprawdę jesteś wyjątkowa, choć rzadko samą siebie tak postrzegasz. 
Kobieta. Jesteś jak barometr, który wskazuje innym nastrój i pogodę dnia. Potrafisz skruszyć lód, załagodzić konflikt, obłaskawić wojowniczy testosteron i nakłonić do zmiany decyzji. Twój spokój potrafi ukoić, a rozdrażnienie udziela się wszystkim dookoła. Jesteś bezpiecznym portem, przy którym wszystko nabiera sensu i który wyznacza kierunek Twojej rodzinie na niespokojnym oceanie życia. 

Fot. Marcin Piotr Oleksa 

Kobieta. Trudno ją zrozumieć, bo ma w sobie tyle emocji, że często sama się w nich gubi, i sama siebie zrozumieć nie potrafi; ale jednocześnie to właśnie ona ociepla sobą dom, umie rozmawiać o tym, co trudne i dotykać tego, co bolesne. 
Serce kobiety karmi się miłością. Ona umie tą miłością obdarowywać, ale jednocześnie sama jej potrzebuje. Bez miłości i ludzi, których mogłaby tą miłością objąć, kobiece serce gorzknieje, a łzy twardnieją, hartowane latami. Kobieta to wulkan uczuć, ale też cierpliwość i spokój, który wycisza to, co wzburzone. To skała, twarda - pomimo fizycznej słabości, dająca oparcie i trwała, jak jej uczucia. 
Cudowna Kobieto, czy wiesz, że swoją kobiecość i piękno nosisz w sobie każdego dnia? Każdego dnia jesteś najpiękniejszym kwiatem, zdobiącym ten świat, i to bez względu na to, czy masz na sobie makijaż i sukienkę, czy też ulubione dżinsy, świecisz blaskiem niewytłumaczalnym dla żadnego mężczyzny. Pamiętaj, że dostałaś tylko jedno życie, i bez względu na to, jak krętymi ścieżkami Cię prowadzi, nie warto odkładać dni na później, bo może ich nagle zabraknąć. Nie bój się marzyć i nie stawiaj swoim marzeniom granic, bo tylko od Ciebie zależy, czy pozwolisz im na to, by wysoko uniosły Twoje skrzydła. Choć raz dziennie pomyśl o sobie, i o tym, czego Ty pragniesz i co dla Ciebie ważne, a nie wyłącznie o tym, co jest dobre dla innych. Będąc Mamą albo Babcią, nie przestajesz być Kobietą, a Twoje życie nie staje się mniej ważne przez to, że starasz się ze wszystkich sił, aby Twoim dzieciom czy wnukom niczego nie brakowało. One sobie doskonale poradzą mając przed oczami obraz Ciebie szczęśliwej, który zapamiętają, a nie wiecznie umęczonej, poirytowanej i odmawiającej sobie wszystkiego. Jesteś kobietą i nigdy o tym nie zapominaj, traktując samą siebie najsurowiej... 

Fot. Marcin Piotr Oleksa 

W tym wyjątkowym dla Ciebie i dla mnie dniu życzę Ci, niesamowita Kobieto, aby droga Twojego życia była jak najmniej wyboista, i abyś nie przeoczyła na niej tych niespodzianek, które tam na Ciebie czekają. Życzę Ci umiejętności zobaczenia w sobie kogoś wyjątkowego, bo naprawdę taka jesteś! Nie rezygnuj ze swoich marzeń, a jeśli już o nich zapomniałaś, odszukaj je i uwierz, że naprawdę mają szansę się spełnić, ale wszystko zależy od Ciebie i od Twojej wiary w to, co być może kiedyś wydawało się takie bliskie, a potem, z biegiem dni i lat, odeszło w zapomnienie. Nie oglądaj się za siebie, ale wypatruj tego, co życie chce Ci zaoferować. I patrząc dziś w lustro, postaraj się zobaczyć w nim naprawdę piękną kobietę, i samą siebie przekonać, że Twoje życie jest ważne tu i teraz, a nie kiedyś, czy potem... 
Z najlepszymi życzeniami - 
Monika A. Oleksa 

Fot. Marcin Piotr Oleksa 

Komentarze

 1. Pani Moniko,dziękuję.Bardzo mi były potrzebne takie słowa dziś.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pozwolę sobie do tych życzeń dołączyć mocny i serdeczny uścisk! Proszę nie oceniać tej kobiety, która patrzy na Panią z lustra zbyt surowo i nie wymagać od niej, aby we wszystkim była doskonała, bo ona - ta Kobieta, która spogląda na Panią Pani oczami, naprawdę jest doskonałością. I naprawdę jest wyjątkowa!

   Usuń
 2. Mam nadzieję, Moniko, że to był dla Ciebie piękny dzień :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Piękne i prawdziwe słowa Moniko :) I do każdego skierowane indywidualnie :)
  Kiedyś właśnie byłam dla siebie niedobra, patrzyłam na siebie jak na dziwoląga, surowo, źle. Dzisiaj wiem, że nie warto. Życie jest za piękne, by z niego tak lekko rezygnować. Chyba doświadczyłam w nim już wszystkiego. Ciepienia, szczęścia, ale przede wszystkim głębokiej samotności.
  Ale, odnalazłam właściwą drogę i dzisiaj biorę wiele rzeczy z dystansu. Cieszę się, że żyję i że zostawię po sobie chociaż tę odrobinkę w postaci wierszy, bloga i dzieci. I to jest piękne. Reszta.... to pojęcie względne.
  Pozdrawiam wszystkie Panie :) Chętnie dodałabym kilka zdjęć swoich do każdego komentarza, ale nie ma takiej opcji :)
  Tymczasem, czerpcie to, co w życiu najważniejsze :)
  Agnieszka.

  OdpowiedzUsuń
 4. Dziękuję za te piękne słowa Moniś. Gorące buziaki z Wisły!!!

  OdpowiedzUsuń
 5. W Twoich słowach, jak w lustrze ujrzałam siebie! Świetnie uchwyciłaś esencję kobiecości, jej złożoność i ważną rolę.

  OdpowiedzUsuń
 6. Jak zwykle Moniko uśmiecham się do twoich słów...
  W tym roku dostałam na dzień kobiet swoje zdjęcie powiększone do baaardzo dużych rozmiarów, w formie obrazu do powieszenia na ścianie. Mąż wybrał jedno z moich zdjęć, na którym jestem (prawie ;)) taka właśnie jak piszesz w swoim tekście: "Cudowna Kobieto, czy wiesz, że swoją kobiecość i piękno nosisz w sobie każdego dnia?" Dzięki temu, że będę to zdjęcie miała na widoku każdego dnia, nie pozwolę sobie zapomnieć o tym, aby marzyć, podcinać skrzydeł tym marzeniom, nie pozwolę sobie zapomnieć o sobie :)
  Wszystkiego najpiękniejszego Moniko :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Moniczko,przeczytałam.Łza zakręciła się w oku.Potrafisz poruszyć najczulsze struny w kobiecej duszy.Piękne i prawdziwe słowa.Myślę,że tak docenić i zrozumieć kobietę może tylko ...kobieta.Taka jak Ty-pełna ogromnych pokładów ciepła i życzliwości,którymi obdarowujesz innych ludzi.Niech dobro i moc będą zawsze z Tobą! Dziękuję. dorota

  OdpowiedzUsuń
 8. Moniko.....to chyba prawda ,że jak inna kobieta pisze tak o kobietach to jest to szczere,prawdziwe....Postaram się skorzystać z Twoich rad,a życzenia z okazji bycia Kobietami...odwzajemniam.

  OdpowiedzUsuń
 9. Piękne życzenia (-: Czytając taki wpis jakoś łatwiej uwierzyć we własna wyjątkowość (-: Pozdrawiam serdecznie (-: R.

  OdpowiedzUsuń
 10. Pani Moniko,serecznie dziękuję za uścisk i przypomnienie,że jestem wyjatkową Kobietą,jedyną, niepowtarzalną.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Podaj dalej

Otwock - miasteczkiem Pana Andersena: spotkanie autorskie

Nadmorskie spotkania autorskie