Uśmiechaj się

Fot. Michał Oleksa


"Uśmiechaj się
do każdej chwili uśmiechaj
na dzień szczęśliwy nie czekaj..."

Tak pięknie wyśpiewała to Anna German. Ona wiedziała, że każda pochwycona chwila życia nie powinna upłynąć ot tak, nie wnosząc nic w życiowym zabieganiu; bo nasze życie jest naprawdę nieprzewidywalne, a każdy dzień dokładnie odliczony. O brzasku dostajemy jeden z nie wiadomo ilu przeznaczonych dla nas, i naszym zadaniem jest przeżyć go tak, aby był niepodobny do innych. 
Taka refleksja co z tym darowanym nam czasem zrobiliśmy, i jak go wykorzystujemy nachodzi nas szczególnie wtedy, gdy spotykamy się z życiem nagle przerwanym. Bez żadnej zapowiedzi, uprzedzenia; w jednej krótkiej chwili czyjś podjęty w banku życia dzień okazuje się tym ostatnim. Jesteśmy w stanie to zrozumieć, gdy odchodzą ludzie starsi. Tłumaczymy to przemijaniem, zwykłą koleją rzeczy z którą wcześniej czy później, będziemy musieli się pogodzić. Pytanie "dlaczego?" nasuwa się wtedy, gdy odchodzą nasi rówieśnicy. Ktoś, kto jeszcze tydzień wcześniej rozmawiał z nami przez telefon; ktoś, z kim zupełnie niedawno się widzieliśmy; ktoś, kto był za kogoś odpowiedzialny; ktoś, kogo ktoś inny kochał... Ktoś ważny. Ktoś bliski. Ktoś, kto miał jeszcze tyle czasu do nadrobienia, tyle rzeczy do dokończenia i tyle niewypowiedzianych słów do powiedzenia... 
Tego jednego człowiek nie jest w stanie przewidzieć - ostatniego dnia, który nie zostanie dokończony. 
A gdybyśmy umieli go przewidzieć, czy żylibyśmy inaczej? Czy bylibyśmy wobec siebie bardziej uprzejmi i serdeczni? Czy nie czekalibyśmy na odpowiedni moment, aby powiedzieć komuś ile dla nas znaczy? Czy nie tracilibyśmy czasu na rzeczy niewarte uwagi, tylko uczylibyśmy się wykorzystywać go do ostatniej minuty? Czy żylibyśmy pełnią zycia, a nie tylko przechodzili z jednego dnia w drugi, czekając latami aby coś się wokół mnie zmieniło? Czy uśmiechalibyśmy się częściej? I czy nauczylibyśmy się być po prostu szczęśliwi? Z powodu tego co mamy, i pomimo tego, czego nie mamy? 
Rozejrzyj się - nawet jeśli masz dziś kiepski dzień, lub nie najlepszy czas w życiu; jeśli od dłuższego czasu tkwisz w miejscu i nie masz siły ani nadziei, aby cokolwiek zmienić; zrób choć jeden malutki krok; i spróbuj znaleźć choć dwie rzeczy, dla których warto było podjąć ten dzień. Tak często nie dostrzegamy drobnych szczegółów, które towarzyszą nam cichutko, czekając aż je odkryjemy i zadziwimy, że były tak blisko, na wyciągnięcie ręki. Czasami długie lata dojrzewamy, aby je docenić. 
"Uśmiechaj się." Do samej i samego siebie. Do mijanej na klatce sąsiadki. Do ludzi na ulicy. Do kogoś, kto jest blisko Ciebie. Do psa. Do kota. Do gołębia. Uśmiechaj się przy ulubionej piosence i przy książce, którą właśnie czytasz. Uśmiechaj się do swoich dzieci i wnuków. Do zdjęcia kogoś, za kim tęsknisz. Uśmiechaj się do życia, które odwzajemni Ci się tym samym, jeśli dasz mu szansę. 
Miałam dziś kiepski dzień, a za sobą tydzień, z którym ciężko mi było sobie poradzić. Wystarczył jeden telefon Przyjaciółki, aby dzień nabrał bladych kolorów tęczy. Poprosiłam, aby na mnie nakrzyczała bym wzięła się do kupy. Nie nakrzyczała. Przytuliła, tak od serca. Pomogło. Dostrzegłam tak wiele szczegółów, za które powinnam być wdzięczna i z powodu których powinnam się uśmiechnąć. Dostrzegłam siłę Aniołów, które są wśród nas. Dziękuję, kochana B. 
"Jeśli umiem naprawdę patrzeć, mogę odkryć tyle niespodzianek i cudów na tym świecie." Phil Bosmans
Otwórz szeroko oczy i popatrz na to, co jest dookoła. Jeśli nie znajdziesz tam niczego, do czego warto byłoby się uśmiechnąć, spróbuj wyjść krok dalej. Czasami, z innej perspektywy, pewne rzeczy wyglądają zupełnie inaczej. Zależy, jak na nie spojrzymy. 
"Dla przeciwwagi wielu uciążliwości życia niebo ofiarowało człowiekowi trzy rzeczy: nadzieję, sen i śmiech." Immanuel Kant
Wykorzystujmy je. 
Monika A. Oleksa 

p.s. Stawiając ostatnią kropkę, dostałam niespodziewanego mms-a z pięknym zachodem słońca we Władysławowie! Uśmiechnęłam się, kończąc tym uśmiechem ten dzień, który zaczął się nie najlepiej. Dziękuję!Fot. Michał Oleksa
    

Komentarze

 1. "Czasami, z innej perspektywy, pewne rzeczy wyglądają zupełnie inaczej. Zależy, jak na nie spojrzymy"
  Piękne słowa, Moniko. Zapisałam je sobie. Nauczę się na pamięć. A tymczasem ... uśmiecham się do Ciebie:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Cytat z piosenki Anny German usłyszałam dzisiaj rano w homilii na mszy świętej inaugurującej obchody 40-lecia Wydziału Artystycznego UMCS. To było na początek dnia a teraz na koniec ten sam cytat przytoczony przez Panią, Moniko. Często się uśmiecham, ale bywam też posępna, a szkoda każdego dnia. Wydrukowałam sobie dzisiejszą Pani refleksję. żeby było łatwiej do niej sięgnąć. Dzisiaj było dużo uśmiechów. Z tych 40 lat, przepracowałam tam 30 i jestem szczęśliwa z tego powodu. I dzisiaj te uśmiechy były do i od poznanych tam przez lata ludzi.Pozdrawiam ciepło.

  OdpowiedzUsuń
 3. Podpisuję się pod tym obiema łapkami.
  Myślę, że zawsze znajdzie się coś dobrego, coś co może dać nam szczęście. Czasami tylko nasze problemy nam to przysłaniają, a większe tragedie nie pozwalają spojrzeć szerzej na nasze życie. Jest jednak wiele rzeczy, za które możemy być wdzięczni. Czasami wystarczy uśmiech obcej osoby napotkanej na ulicy, by świat zaczął wyglądać bardziej optymistycznie, albo czuły gest osoby, którą kochamy. Jeden sms niewiele kosztuje, a kilka miłych słów potrafi dać nam energię do życia. Warto jest się dzielić radościami, naszymi małymi szczęściami, zarażać optymizmem innych.
  Ściskam Cię mocno!

  OdpowiedzUsuń
 4. "Uśmiechaj się rano,
  uśmiechaj wieczorem.
  Uśmiechaj się cały dzień.
  Do wróbli na dachu,do życia,do słońca,
  I do nas uśmiechaj się!
  Uśmiechaj się zawsze,
  do każdej przeszkody.
  W słoneczny i szary dzień.
  Do ludzi zmęczonych i do
  niepogody.
  I do nas uśmiechaj się!
  Uśmiechaj się jasno,
  gdy wszyscy się śmieją,
  i także,gdy płyną łzy.
  Uśmiechaj się co dzień
  z radosną nadzieją
  do nowych,do lepszych dni.
  Uśmiech najkrótszą,
  najprostszą jest drogą
  do szczęścia,do ludzkich
  serc.
  Świat się piękniejszy
  otworzy przed tobą,
  jak tylko uśmiechniesz się!"
  Taka "oazowa "piosenka mi się przypomniała
  zawsze jak się ją śpiewało
  to świat stawał się weselszy :-)
  i przede wszystkim wystarczyło znać
  3 chwyty na gitarę ...:-)))
  Miłego- wreszcie słonecznego- dnia

  OdpowiedzUsuń
 5. Kochane Moje, za wszystkie ciepłe i serdeczne słowa bardzo Wam DZIĘKUJĘ! Uśmiecham się do Was i jestem wdzięczna za to, że Was mam. Za każdą ciepłą myśl- dziękuję. Znikam na dwa dni; jadę się wyciszyć i chwilę zatrzymać, a przy okazji posłuchać o kobietach, które są Naczyniem Stworzonym. Na pewno dużo mi w "duszy zagra" po powrocie :) Miłego i słonecznego weekendu życzę każdej w Was, która tu zajrzy. Uśmiecham się i w dzisiejszym dniu dziękuję za to miejsce, w którym mogę Was spotykać i z Wami rozmawiać.
  Pozdrawiam ciepło :)
  M.

  OdpowiedzUsuń
 6. Pretty section of сontent. I ϳust stumbled
  upon уour wеblog anԁ іn accession
  саpital to assert that ӏ acquirе in fact enjoуed account your
  blоg posts. Anyωay I'll be subscribing to your feeds and even I achievement you access consistently quickly.

  Here is my page - medanbook.com

  OdpowiedzUsuń
 7. You are so aωeѕome! I do nοt suppоse I've read through anything like this before. So nice to discover someone with a few unique thoughts on this issue. Really.. thanks for starting this up. This site is one thing that's neеded on
  the internet, somеone with some originalіty!  My web-site: chatroulette

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Podaj dalej

Otwock - miasteczkiem Pana Andersena: spotkanie autorskie

Nadmorskie spotkania autorskie