Liebster Blog Award

LiebsterBlogAward 

Jest to wyróżnienie od innego blogera za dobrze wykonaną pracę:) Osoba wyróżniona odpowiada na 11 pytań nominującego, a następnie sama nominuje kolejne osoby, zadając im swoje pytania. Nie można nominować bloga, od którego dostało się wyróżnienie.  Uważam, że jest to świetna zabawa integrująca, dzięki której możemy się lepiej poznać:)
Za nominację chciałabym podziękować Marcie (pachnocastrona.wordpress.com)

11 tajemnic, które odkrywam przed Martą i przed Wami... 

1. Co skłoniło Cię do założenia bloga? 
Hmm... Bardzo długo broniłam się przed jakimkolwiek zostawianiem po sobie śladu w Internecie. Pracuję z młodzieżą i widzę, jak uzależniający jest Internet i jak wiele zagrożeń niesie ze sobą, kiedy używa się go niewłaściwie. Do założenia i prowadzenia bloga namówił mnie mój syn (michalo-magic.blogspot.com), który przetarł szlak przede mną:) Dziś jestem mu za to ogromnie wdzięczna, bo widzę te dobre dzieła, które podajemy dalej. Gdyby nie moja obecność w blogowej rzeczywistości, nie poznałabym tylu cudownych ludzi, a przede wszystkim nie miałabym pojęcia o istnieniu Karoliny (karolinalaube.blogspot.com), od której dostałam wielkie światełko, które rozpala od wewnątrz.    

2. Jakie książki lubisz czytać najbardziej? 
Mądre. Takie, które coś wnoszą w moje życie, z których mogę czerpać i o których nie mogę zapomnieć długo po ich przeczytaniu. Jestem wymagającym czytelnikiem i, podobnie jak ja traktuję moich czytelników z szacunkiem, wymagam tego samego od autora, który napisał książkę, po którą sięgam. 

3. Jaki jest twój ulubiony autor i dlaczego? 
Bardzo cenię polskich pisarzy i lubię ich czytać. Moją ulubioną autorką jest Hanna Kowalewska. Przy jej "Zawrociu" przepadłam na amen! Bardzo podoba mi się język pani Hani i jej przekaz. Po prostu, pisze mądrze. Grażyna Jeromin-Gałuszka też zrobiła na mnie wielkie wrażenie. "Kobiety z Czerwonych Bagien" pochłonęłam i pokochałam. Razem z nimi pokochałam panią Grażynę i jej twórczość :) Do tej listy dorzucę jeszcze moją ukochaną Jane Austen, która mnie zauroczyła od pierwszej książki, po którą kiedyś sięgnęłam; i L.M. Montgomery, z którą spędziłam dzieciństwo i dziewczęce lata. Zdecydowanie wybieram kobiety:) 

4. Czy zdarza ci się czytać parę razy tę samą książkę? 
Zdarza! Nie pamiętam, ile razy przeczytałam "Anię z Zielonego Wzgórza" i dalsze części jej losów. Podobnie było z Jane Austen i Małgorzatą Musierowicz. Wracam do książek, które zapadły mi w pamięć i czymś mnie zachwyciły. Książka jest dla mnie jak przyjaciel, a stare przyjaźnie bardzo pielęgnuję...   

5. Jaką książkę przeczytałaś jednym tchem?
 Sagę Zmierzch! Do jej przeczytania namówiła mnie uczennica, na długo zanim ta "zmierzchomania" opanowała świat. Pochłonęłam trzy części, na czwartej utknęłam i tkwię tak do dziś. Podobnie było z "Grą Anioła". Pochłonęłam jednym tchem. 

6. Czy korzystasz z bibliotek? 
W tej chwili już nie, z braku czasu i z powodu stosu książek, piętrzących się na moich półkach i czekających na przeczytanie. Jestem książkoholiczką; kupuję książki i sprawia mi to ogromną przyjemność!  

7. Na jakich portalach książkowych bywasz? 
Lubimyczytac.pl

8. Czy wymieniasz się książkami? 
Dużo swoich książek, już przeze mnie przeczytanych, oddaję przyjaciołom i bibliotekom, ale nie wymieniam się. Oddaję w dobre ręce. 

9.  Czy lubisz książki historyczne? 
Lubię. Kiedyś pasjonowałam się historią, zdawałam nawet z niej maturę i pochłaniałam stosy książek historycznych dla przyjemności. Dziś też po nie sięgam, ale już nie tak często. Ale miłość do nich i do historii, przejął po mnie mój syn. 

10. Czy masz ulubione wydawnictwo? Jeśli tak, to jakie?
Nie mam. Jako autor wiem, że wybór wydawnictwa nie jest taki prosty i oczywisty, jak to może się wydawać z perspektywy czytelnika. Czytam książki różnych wydawnictw i bardziej przywiązuję się do autora, niż do wydawnictwa. 

11. Czy pamiętasz tytuł najgorszej książki, którą przeczytałaś? 
"Kudłata" Doroty Berg. Papka, dla mało wymagającego czytelnika, a ja takim nie jestem. Myślę i jako czytelnik, wymagam trochę szacunku od autora. 

A teraz ja proszę Ciebie, abyś odkryła swoje tajemnice... 

1. Jak się zaczęła Twoja przygoda z blogiem? 

2. Twoje książkowe zachwycenie- jaką książkę masz stale przy sobie, lub jaka zrobiła na Tobie takie wrażenie, że do dziś pozostajesz pod jej urokiem? 

3. Książka papierowa, audiobook czy e-book? Którą z nich cenisz najbardziej i dlaczego? 

4. Jak się zaczęła Twoja przygoda z książką? Pamiętasz ten moment, kiedy wciągnęło Cię na dobre i wiedziałaś/wiedziałeś, że mol książkowy to TY?

5. Ulubiona pora na czytanie to... 

6. Twoje ulubione strony www. na które zaglądasz regularnie? 

7. "Przyjaźń wypływa z wielu źródeł, z których najważniejszy jest szacunek." Przyjaźń dla mnie to... 

8. Wymień trzy filmy, które możesz oglądać nieustannie z taką samą fascynacją, jakbyś robił(a) to po raz pierwszy. 

9. Trzy książki, które zabrałbyś/zabrałabyś ze sobą na bezludną wyspę to... 

10. Z jakim autorem, który już nie żyje, chciałabyś/chciałbyś zjeść kolację i o co byś go zapytał(a)? 
 
11. Ja wierzę w potęgę książki papierowej i w to, że przetrwa, pomimo wszystko. A Ty? 
        
Dziesiątka moich nominowanych:) 


A poza tą dziesiątką do odpowiedzi na pytania zadane przeze mnie zapraszam każdą z Was:) Miło będzie sobie razem porozmawiać... 
Monika A. Oleksa  
                    

Komentarze

 1. Pani Moniko, serdecznie dziękuję za wyróżnienie mojego bloga ;) Brałam udział już w tej zabawie, ale w wolnej chwili odpowiem i na te pytania ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziękuję za wyróżnienie:) Na pytania odpowiem po weekendzie. Na razie mam w domu małe zamieszanie i zupełnie nie mogę się skupić. Pozdrawiam serdecznie:) N.

  OdpowiedzUsuń
 3. Dziękuję za zaproszenie:)

  Postaram się odpowiedzieć w najbliższych dniach:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Interesujące wypowiedzi. Ja również L.M. Montgomery spędziłam dzieciństwo. Także sagę ,,Zmierzch'' przeczytałam jednym tchem. Jedynie niebyt lubię literaturę historyczną, ale ogólnie mamy podobne ,,spojrzenie na świat''.:-)
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cyrysiu kochana, strasznie się cieszę, że Ty też przeczytałaś sagę "Zmierzch", bo nie wiedziałam, czy poważnym ludziom wypada ją czytać:) A Ty, moja droga, jesteś dla mnie Autorytetem w dziedzinie przeczytanych książek. Poważnie! A "Ania... " pokazała mi, że można znaleźć radość nawet w najbardziej beznadziejnej, zdawałoby się , sytuacji. Z nią moje dziewczęce lata były naprawdę wyjątkowe.
   Ściskam Cię mocno!
   M.

   Usuń
 5. Dziękuję za zaproszenie :) Właśnie odpowiadam i opublikuję jeszcze dzisiaj :)
  B.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ciekawe odpowiedzi. Ja niestety nie mam serca oddawać książek, przywiązuje się do nich strasznie, samo patrzenie na nie sprawia mi radość, choć wiem, że najlepszym rozwiązaniem jest podzielić się wartościowymi książkami z innymi.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam serdecznie i zapraszam na herbatki ze mną:) Moje półki po prostu uginają się pod ciężarem coraz to nowych, dokupowanych książek i mam tak, że jeśli jakaś książka strasznie mnie rozczaruje, po przeczytaniu przekazuję w inne ręce. Gusta są różne, więc to, co nie spodoba się mnie, może zachwycić kogoś innego. natomiast te, które mnie zaczarowały, mam stale na półce i lubię je dotykać i patrzeć na nie ze świadomością, że są.
   Pozdrawiam cieplutko:)
   M.

   Usuń
 7. Bardzo dziękuję Moniko za nominację-chociaż dopiero stawiam pierwsze kroki w mojej Przygodzie z blogiem", czuję się zaszczycona i jeszcze dziś postaram się odpowiedzieć.
  Ps. "Kudłata" naprawdę była jedną z gorszych książek, które w życiu przeczytałam :-)

  OdpowiedzUsuń
 8. Świateczne-leniwe deszczowe popołudnie..kawka na biurku i... wspomnienie po chałwowcu ..:-). Mam czas..nigdzie mi się nie śpieszy, więc postanowiłam odpowiedzieć na Twoje pytania Moniko. Wygląda na to ,że jestem pierwsza :-)
  1)Moja przygoda z blogiem dopiero się zaczyna,syn spytał kiedyś "to prawda,że lubisz poezję i że kiedyś pisałaś?" hmmm no tak pisałam, ale to było dawno temu, i wszystkie moje "dzieła" zaginęły w zawierusze dziejów. Jednak obudził we mnie uśpione pragnienie pisania poezji. Postanowiłam teraz w wieku dojrzałym , spróbować opisać świat i moje życie w taki właśnie sposób. Twoja nominacja Moniko podziałała na mnie bardzo mobilizująco:-)
  2)Trudno powiedzieć-jest kilka takich książek, w których się zatraciłam
  3)Przy audiobooku zasypiam (kiedy próbowałam słuchać przez słuchawki przed snem, budziłam się pod koniec ostatniego rozdziału ;-).
  Czytnik mam, ponieważ mieszkam na końcu świata i nie zawsze możliwa jest natychmiastowa wyprawa do Empiku. Jest to takie wyjście awaryjne
  Książki papierowe ....mam ich pełne półki i nic nie zastąpi przyjemności kupowania i odpakowywania pachnących nowością książek.
  4)Dzieciństwo -książki Babcia na jabłoni,Dzieci z Bullerbyn, Okno na poddaszu, Słoneczko..czytane po wielokroć
  Młodość-wiadomo- Anie
  Na dobre jednak przepadłam po 40tce, kiedy przeczytałam Gosposię prawie do wszystkiego Moniki Szwai i potem już posypała się lawina, która trwa do dziś
  5)Oczywiście wieczór-łóżko
  6)http://www.refleksologia.com/
  http://lubimyczytac.pl/trudno powiedzieć co jeszcze
  7)Lepiej nie oddam tego co czuję:Antoine de Saint Exupery "Twierdza"
  "Przyjaciel to przede wszystkim człowiek co nie sądzi. To ten co otwiera drzwi przed włóczęgą i jego kulą, i kosturem postawionym w kącie, i nie każe mu tańczyć po to by tańczącego oceniać. A jeśli włóczęga opowiada o wiośnie widzianej po drodze, przyjaciel to ten, co przyjmuje w siebie wiosnę. A jeśli opowiada o grozie głodu w wiosce, przyjaciel razem z nim cierpi głód. Bo przyjaciel, to ta cząstka człowieka, która jest dla ciebie przeznaczona on otwiera przed tobą drzwi, których może nigdzie indziej nie otwiera. I wszystko co mówi jest prawdą i kocha cię, nawet jeśli nienawidzą cię w innym domu. Zaś przyjaciel spotkany w świątyni, obok którego - z łaski Boga - stoję ramię przy ramieniu, to ten co zwraca ku mnie taką samą jak moja twarz, rozświetloną tym samym Bożym światłem, bo wtedy rodzi się jedność, nawet jeżeli poza świątynią on jest kapitanem a ja sklepikarzem. I mogę przy nim milczeć to znaczy nie obawiać się niczego, bo on nie wejdzie w ciężkich butach do ogrodu mojej duszy i bezpieczne są moje góry i wąwozy i moje pustkowia. "
  8)- Pamiętnik.
  -Masz wiadomość
  -Pretty woman
  9) "Twierdza" Antoine de Saint Exupery
  "Planeta dobrych myśli" Beata Pawlikowska
  "Ciemna strona miłości" Monika Oleksa ( i nie oszukuję-Ty Moniko -wiesz dlaczego..;-)))
  10)Pewnie,że przetrwa , im więcej poznaję takich książkowych "szaleńców" jak ja, tym bardziej się o tym przekonuję, a poza tym mój przyjaciel jest właścicielem drukarni i musi z czegoś żyć :-))))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Troszkę pomyliłam... "zjadłam" kolację :-)
   Halina Poświatowska, ponieważ to jej poezję lubię najbardziej

   Usuń
  2. Gabrysiu kochana dziękuję za wszystkie Twoje odpowiedzi i za tą szczególną:)
   Pozdrawiam cieplutko!
   M.

   Usuń
 9. Dziękuję, ze miałaś ochotę przyłączyć się do zabawy. I za odpowiedzi, dzięki temu mogę lepiej Cię poznać :)

  OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

Popularne posty z tego bloga

Podaj dalej

Nowa Opowieść O Dwunastu Miesiącach: Luty

Twarzą w twarz