Na zakończenie i początek

Fot. Marcin Oleksa"Niech cię Pan błogosławi i strzeże.
Niech Pan rozpromieni swe oblicze nad tobą, niech cię obdarzy swą łaską. 
Niech zwróci na ciebie oblicze swoje i niech cię obdarzy pokojem." Lb 6, 24-26

Myślę, że piękniejszych życzeń na każdy dzień Nowego 2014 Roku nie ma, prawda? W tych trzech wersach zawarte jest wszystko, czego potrzeba człowiekowi w naszej codziennej wędrówce. Dzielę się nimi z Tobą i życzę Ci z serca, dobrego i błogosławionego Nowego Roku :) 
Staruszek rok po raz kolejny zatoczył koło. Przyniósł nam wiele, ale i wiele odebrał. W życiu każdego z nas w jakiś sposób zapisał się zdarzeniami, które pozostawiły w nas ślad. Jak wszystkie lata przed nim, Rok 2013 również przeplatał radość ze łzami; oczekiwanie ze zwątpieniem; wzloty z upadkami; niedokończone z zakończonym. Wraz z nim przez wszystkie minione 365 dni wędrowała Nadzieja, przystająca przy każdym człowieku, który jej potrzebował; Wiara, a tuż za nią Miłość, po którą człowiek wyciągał ręce lub od której się odwracał. Ale w ten rok i minione dni zaglądał również Lęk, odpychany, a jednak powracał; Żal, za czymś utraconym lub za kimś, kogo zabrakło; Ból - ten fizyczny i ten bardziej dotkliwy, noszony w sercu; oraz Niepokój, który wyglądał oczami bliskich lub zza ekranów telewizora, komputera czy laptopa; przekazywany przez media w sposób trudny do przyjęcia. 
Jak każdy poprzedni, tak i ten miniony zamknął to wszystko w sobie, ustępując miejsca Nowemu, w który wchodzimy wierząc, że będzie dobry. I tak mamy na niego spojrzeć, z oczekiwaniem dobrych dni, które przyniesie. Z uśmiechem, którym będziemy gotowi powitać każdy poranek bez względu na to, czy wstanie ze słońcem, czy przykryje się chmurami. Z nadzieją, której nie pozwolimy odejść. Z wiarą, że te trudne sprawy, których doświadczamy, lub wobec których staniemy, wyprostują się, jeśli oddamy je we właściwe ręce Tego, kto czuwa nad wszystkim. Powitajmy ten rok z życzliwością i serdecznością skierowaną do drugiego człowieka, również obcego; ale i tego, który jest blisko, ale czasami tak nam do siebie daleko... Celebrujmy w tym roku chwile, bo właśnie one składają się na codzienność, która dzięki nim może być piękna. Szukajmy piękna w sobie i udekorujmy nim świat, który nas otacza, aby uczynić go miejscem przyjaznym,w którym chce się być i do którego chce się wnosić to, co w nas najlepsze. Odnajdźmy w sobie talenty i pomnażajmy je, dzieląc się tym z innymi. Nie zachowujmy tego co w nas dobre dla siebie, tylko przekazujmy to dalej; dobro,  którym się dzielimy powraca zwielokrotnione; jeśli natomiast pozostanie tylko w nas, łatwo o nim zapomnieć.
Pamiętaj, że możesz zrobić wiele, aby Twoje życie było piękne i aby zajaśniało w nim światło, którym będziesz mógł ogrzać tych, którzy jeszcze tego światła w sobie nie odkryli. Wyciągnij rękę do Człowieka; uśmiechnij się do niego i nie odwracaj plecami, jeśli chce ci coś zakomunikować. Może ta chwila rozmowy z Tobą choć na moment rozproszy jego samotność i sprawi, że poczuje się lepiej? Nigdy tego nie wiemy, dlatego nie lekceważmy się wzajemnie i starajmy się, aby słowa, które z nas wychodzą nie raniły, tylko budowały i łączyły. Wiem, że nie da się wszystkiego przewidzieć, zaplanować i przepowiedzieć szczęścia na cały długi rok - ale jeśli odnajdziemy w sobie pokój i życzliwość i będziemy umieli przekazać to dalej, nawet w obliczu ciosów, jakie dostaniemy od życia, będziemy w stanie je unieść, mając oparcie w ludziach, którzy pospieszą do nas z tą samą życzliwością i pokojem. 
Pogodnych, zdrowych i radosnych dni oraz spełnienia marzeń, po które warto sięgać; jak również tego, aby nie zabrakło wokół Ciebie życzliwych Ci ludzi i abyś umiał odnaleźć to dobro i piękno również w sobie, życzę Ci na każdy dzień Nowego 2014 Roku!
Monika A. Oleksa 

Fot. Michał  Oleksa
   

Komentarze

 1. Nowy rok jest jak czyta kartka w życiu człowieka, na której stopniowo zapisujemy wspomnienia i postanowienia. Oby 2014 rok był jak najlepszy!
  Pozdrawiam!
  M. junior starszy

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ta czysta kartka jest ogromnie ważna i ważne jest to, aby jej nie zagryzmolić, tylko starannie zapisać i systematycznie dążyć do zamierzonych celów:) Oby tylko tegoroczny zapał nie okazał się słomiany...
   Mama:)

   Usuń
 2. Moniko- bardzo piękne życzenia. To już mój drugi Nowy Rok w Twoim "towarzystwie" :-). Tak wiele piękna wniosłaś sobą w moje życie,że brak mi słów,żeby to wszystko opisać. Niech to dobro, którym obdarzasz ludzi wokół siebie wypełnia każdy Twój dzień tego Nowego Roku. Niech będzie przepełniony miłością, szczęściem, radością i ciepłem płynącym z bliskich Tobie serc.
  A kiedy za 365 dni znów się tu spotkamy, obyśmy miały same miłe wspomnienia (mam na myśli też takie całkiem realne- nie tylko komputerowo-telefoniczne:-))
  Całej Twojej wspaniałej Rodzinie także składam najlepsze i z serca płynące życzenia dobrego Nowego Roku

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gabrysiu, nie masz nawet pojęcia, kochana, jak Ty i to wszystko, z czym do mnie "przyszłaś", ubogaciło moje życie. To, przez co przechodziłaś i w czym w jakiś sposób mogłam uczestniczyć było jak swojego rodzaju rekolekcje rozpisane przez Życie. Dziękuję Ci za każdy dzień z Tobą. Tak dobrze, że jesteś:)
   M.

   Usuń
 3. Wszystkiego Najlepszego w 2014 roku! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wszystkiego Najlepszego, Kwiatusiu:) Pozdrawiam cieplutko :)

   Usuń
 4. Piękne słowa. Uskrzydlają. Również Z całego serca ci życzę Niech w Nowym Roku świat będzie dla Ciebie pełen ciepła, radości i przyjaciół, a w Twoim domu nigdy nie zabraknie miłości i zrozumienia.
  ps. moja droga, ślicznie dziękuję za cudowne życzenia listowne. Zrobiłaś mi niesamowitą niespodziankę i aż serce urosło mi z radości.
  Mnie grypa rozłożyła, więc nigdzie teraz nie bywam, ale chociaż tutaj napiszę moje skromne podziękowania.
  Dziękuję ci za pamięć i wyjątkową dobroć, którą poczułam w każdym twoim napisanym słowie.
  Pozdrawiam!!!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Krysiu, dziękuję Ci za Twoją cichą, ale nieustanną obecność tutaj i za Twoje piękno, którym dzielisz się z innymi. Życzę Ci tego uskrzydlenia na każdy dzień Nowego Roku! Przytulam Cię mocno!
   M.

   Usuń
 5. Piękne życzenia Moniko,wzajemnie:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dobrze, że jesteś, Aniu :) Twoja obecność ogromnie cieszy. Aby każdy Twój dzień uśmiechał się do Ciebie tak ciepło i promiennie, jak Lenka :)
   Wszystkiego dobrego!
   M.

   Usuń
 6. To piękne błogosławieństwo z Księgi Liczb odkryłam jakiś czas temu i cieszę się, że pojawia się ono w każdy Nowy Rok. Dobra wszelkiego Moniko i...może spotkania? ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mario, obfitości łask na każdy dzień tego Nowego Roku! Spotkanie koniecznie! Uwielbiam słuchać Twojej historii, a przerwałyśmy ją i tak trwam w oczekiwaniu, mając poczucie winy z tego powodu :( Ściskam Cię bardzo, bardzo mocno!
   M.

   Usuń
 7. Nie dość, że anonimowo (bo nie umiem inaczej), to jeszcze bez podpisu, więc naprawiam czym prędzej. Maria

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Podaj dalej

Otwock - miasteczkiem Pana Andersena: spotkanie autorskie

Nadmorskie spotkania autorskie